Ne İstediğimi Bilmiyorum233, 247, 249, 259,1766

Neden Çalışıyorsunuz?

Değerler, neden çalıştığınızın cevabıdır. Sizin için çalışırken önemli olan şeylerdir. İşinizden edinmek istediklerinizdir.

Birkaç değeri sıralayayım:

Başarı: Kendinize göre belirlemiş olduğunuz mükemmel iş yapma standardı sizin için çok önemlidir. Meydan okuyan görevler hoşunuza gider. Bu tarz görevler size verilmezse işten keyif alamayabilirsiniz. Girişimciler, bu değere sahip olmalarıyla tanınırlar.

Güç: Size insiyatif verildiği zaman etkili olduğunuzu hissedersiniz. “Güçlü” kız/adam olmak için söz ve karar hakkında sahip olmak istersiniz. Bir danışanıma “ Siz güçlü bir karaktersiniz…” diye başlayan bir cümle kurduğum ve onu onore ettiğim anda yapamayacağı şey kalmıyordu. Çevrenizdekilerin de değerlerini okumaya başlayıp onore ederseniz hem onlar için vazgeçilmez olur hem de onları motive etmiş olabilirsiniz.

Özgecilik: (Altruistik) Manevi olarak işiniz sizi tatmin etmelidir. Diğer insanlara faydalı olabildiğiniz zaman işinizden keyif alırsınız.

Hayat Tarzı: İşinizin, size hayatın diğer alanlarıyla da ilgilenme fırsatı vermesi sizin için çok önemlidir. Özgür zamanlarınızda ve hatta işteki zamanlarınızda sizin için önemli olanla ilgilenebilmelisinizdir. Aile, spor, alışveriş, esnek çalışma saatleri, hobiler gibi kelimeler sizin için ideal işi tanımlarken çok fazla ağzınızdan dökülür. Örneğin bu benim çok önemli bir değerim. Ben kendime de vakit ayırmalıyım, aileme de, sporuma da… Kendi işimi kurmamın altındaki yegane neden bu değerdir.

Aidiyet: Bir gruba ait olma hissi sizi çok keyiflendirir. “Bizim çocuklarla…”, “Bizim şirkette..” diye cümleye başlamak sizin için önemlidir. Bu insan grubuyla bir arada olmak, bir başarı elde etmek sizi iyi hissettirirken, onlara kötü bir söz söylenmesi sizi rahatsız edebilir.

Prestij: Yaptığınız iş size prestij ve kalite getirmelidir. Eğer ürünün veya hizmetin sıkça problemle anıldığı bir ortamdaysanız ya prestij değeriniz ya da başarı-odaklılık değerinize basılıyor olabilir.

Entellektüel Meydan Okuma: İşiniz size entellektüel olarak meydan okumalı, zorlamalıdır. Bu arada ara sıra başarısız olursanız bundan da çok rahatsız olursunuz.

Estetik: Özellikle sanatsal eğilimli kişiler için çok önemli olabilir. Ortaya çıkardığı iş sonucunun estetik ve dünyadaki güzelliklere güzellik katan birşey olmasını isteyebilirler. Bu onlar için extra önemlidir.

Sosyallik: Belki de siz yalnızca sosyal bir ortama her gün girip çıkıyor olmak için çalışıyorsunuzdur. Sizin için önemli olan yeni insanlar tanımak ya da sevdiğiniz iş arkadaşlarınızla her gün bir araya gelerek bir çıktı ortaya çıkarmak olabilir. Sadece iş arkadaşlarınızla aranızdaki uyum bozulduğu için bir işi bırakabilirsiniz, çünkü sosyallik-arkadaşlık sizin en önemli değerinizdir.

Güvenlik: Gelecekten endişe etmeme durumu sizin için inanılmaz önemli olabilir. Stabilite yani sürekliliği olan işiniz sizi iyi hissettiriyordur. Burada önemli olan bunun kaygı ile karışmaması. Eğer her gün işinizi kaybedeceğinizden kaygı duyuyorsanız, bu kaygının altında ne varsa onu görmek gerekiyor.

Eğlence: İşimde eğlence olmazsa ben çalışamam diyenler vardır. Kelimenin anlamını değiştirmesi nedeniyle sosyallikle çok kolay karıştırılabilir. Fakat ikisi çok farklıdır. Eğlence değeri olan kişiler eğlence sektöründe çalışmaya eğilimli, diğer insanların eğlenmesinden doyum alan kişilerdir. Televizyon formatı hazırlayanlar, konser ve organizasyon işi yapan kişiler bu işleri yapmakla aslında eğlence değerlerini onore ediyorlardır.

Çeşitlilik: Bir de farklı ve değişik görevlerin, insanların, ortamların çeşitliliğinden beslenenler vardır. Onlar rotasyonu seveler, rutinden çabuk sıkılırlar. Değişen görevler, yeni tanışılan insanlar, çıkılan iş yemekleri onları rutinden çıkartır ve işe daha canla başla sarılmalarını sağlar. Ben, iş hayatına ilk atıldığımda bu benim için önemli bir değerdi. Sanırım birçok genç için çeşitlilik ilk başlarda önemli oluyor. Değerler kolay kolay değişmese de hayatınızda büyük değişiklikleri takiben sıraları yer değiştirebiliyor. Şimdi kendi değerler sıralamamda çeşitlilik oldukça altlara düştü. Buna neden olan büyük bir hayat değişikliği, bir dönemin kapanıp başka bir dönemin açılmasıydı. İtalya’dan Türkiye’ye geri döndüğümde, babaannemi kaybettiğimde artık benim için en önemli şey bu değildi.

Bu listeye başka değerler de eklenebilir. Psikolog David McClelland, 3 temel değer olarak Başarı-Odaklılık, Aidiyet ve Güç’ü sıralıyor.

 Bu değerlerden hangisi sizin için çok önemli?

 En önemli ilk 3 hangileri?

Bu arada, iş hayatı değerlerinizle özel ve sosyal hayat değerleriniz aynı olmayabilir. Buradaki ayrımı yapmak için de size bir soru sorayım:

  • Sizi her gün sabah yataktan kaldırıp işe götüren nedir?

Neden çalıştığınızın cevabını bulursanız, keyifle çalışmak için gerekenlerin de cevabına yaklaşırsınız…

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Yaşamınızın anlamının farkında mısınız? Kariyer seçiminiz yaşam amacınızla örtüşebilir mi?

Anlamınızı bulmakla ilgili bir Sufi sözü, söyleyenden ötürü mü yoksa söylettirenden ötürü mü bilmiyorum, beni çok etkilemişti

“Her arayan bulamaz, ancak bulanlar arayanlardır.”

Hepimizin kendine ait farklı ve özel yanları var. Daha önce de söylediğim gibi, sizin parmak izinizden, retinanızdan ve verdiğiniz nefesten yalnızca bir tane var. Eşsizsiniz. Sadece size ait ve size özel olan bir de potansiyeliniz var. Aynılaştırılmaya ve birbirimize benzetilmeye çalışılıyoruz. Herkes Instagram’da sadece kendinin gördüğünü zannettiği bir kar manzarasının resmini çekip paylaşıyor. Sadece kendisinin Facebook’da özel şeyler paylaştığını veya like ettiğini (beğendiğini) zannediyor. Foursquare’de ilk kez gittiği mekanı bir heyecan paylaşıyor. Bu sistemler ve uyumlanma süreçleri aslında sizi aynılaştırıyor ve içinizdeki eşsize değil dışarıdaki aynılaşmaya adapte olmaya sürüklüyor. Eşsizliğinizi keşfetmek için dışarıya değil, içinize ve merkezinize odaklanmanız, orada zaman geçirmeniz ve kendinizi tanıyıp bilmeniz gerekiyor.

Narsizmle karıştırılmaması gereken yanı ise gerçekçi olmak ön koşulu. Ben şu ya da bu konuda çok özelim diyerek kendinizi kandırıyorsanız ve hatta bunu kendinizi enine boyuna dinlemeden yapıyorsanız, bunun adı narsizmdir bence. Yani ilk başta acı gerçeklerle de yüzleşme cesaretini göstermek asıl erdem.

Çok zor ama çok basit: Bir yaşam amacınız var.

Bunu bulmak için düşünmeye, bakmaya, içinize dönmeye zaman ve emek ayırmanız dileklerimle, daha anlamlı hayatlara kavuşmamız ve tüketicilik toplumunda eriyip gitmememiz dualarımla şimdilik hoşçakalın.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Deneyimler

Beslenme ve Diyetetik

Dyt. Seçil Ünal Eşingen

Beslenme ve Diyetetik alanından mezun olalı 5 yıl geçti! Bizim meslek grubunda birbirinden çeşitli çok fazla çalışma alanı var; yani aslında işimiz sadece diyet yazmak ve zayıflatmak kadar tek düze değil..

Devamı

Finans Alanında Staj Deneyimi

Kemal Uncu

Üniversitenin sonları geldiğinde sadece eğitimle dolu boş bir CV’yi, nasıl daha etkili hale getirmek için çoğu insan gibi staj yapma telaşına düşmüştüm.

Devamı

Staj Deneyimi

Eski Bankacı

Staj deneyiminin firmadan firmaya, aynı firma içinde bir bölümden diğerine, hatta o bölümde kiminle çalıştığınıza bağlı olarak binlerce farklı türü olabiliyor.

Devamı

Hakkımızda

İşte Yaşam. İşverenler, çalışanlar, kariyer tavsiyeleri ve iş ilanları. Hepsi bir arada.

Hakkımızda »

Kullanım Şartları »

Gizlilik Sözleşmesi »

Bize Ulaşın

Sayfamızda firmanızın yer almasını istiyorsanız bize ulaşın

 

 

İletişim »

Destek

İşteYaşam ile ilgili destek ve önerileriniz için bize ulaşın

 

 

Destek »

Kariyer

Kariyer tavsiyeleri ve deneyim paylaşımları burada

 

 

Kariyer »