Bana En Uygun Sektör / Şirket Hangisi?261, 294

Size Uygun İşi Bulmak İçin İlk Başta Zaman Ayırın, Sonra 1-5 yıl Arası Zaman Kazanmış Olun

Her birey kendisine uygun işi yapmakla ancak mutlu oluyor. Sistemin gerektirdiği “para kazanma” zorunluluğunu “severek yaptığı şey için üzerine para alma” konseptine çevirebiliyor. Sanatçı sanatını icra ederken; tasarımcı, yazar, stand-upçı olurken becerileri daha farklı belirgin olan kişiler de iş ve sanayi alanlarında kendilerini gösterebiliyorlar.

Hangi yolu seçerseniz seçin, ilk başta şunları yapmayı unutmamak gerekiyor:

  • Gerçekten” ne yapmak istediğinize karar verin. Bu en zor görünen ancak en önemli adımdır. Çevrenizle konuşun, sizi tanıyan insanlarla tartışın, bir kariyer koçu ile çalışın veya aşağıdaki adımları kendi kendinize yapın.
  • Doğanızdan gelen yeteneklerinizi, güçlü yönlerinizi, bilgi ve becerilerinizi araştırın. Eğer kariyer koçluğu gibi profesyonel destek alacak durumda değilseniz, arkadaşlarınıza sorun, online ve ücretsiz testleri yapın.
  • “Doğru insanlarla doğru işbirlikleri” kurmak adına sizin için “doğru insanların olduğu ve onların doğru koltuklarda oturduğu şirketleri seçin. Yalnızca şirket de olmak zorunda değil belki de işbirliği yapacağınız bir kişi olacak, yani doğru kişiyi bulun.
  • Bu işvereni detaylı bir şekilde araştırın. Sizin değerlerinize uygun mudur yapılan iş ve kurum kültürü? Yol alırken gelişim ve büyüme şansınız var mı? Çalışanlarına nasıl davranan bir yer burası? Kariyer planlaması var mı?
  • Katma değerinizin farkına varın. Siz bu şirkete ya da potansiyel ortağınıza ne katabilirsiniz? Sizi farklı kılan ve “tam yerine denk geldi” dedirten diğerlerinin eksiklerini tamamlayan özelliğiniz hangisi acaba?
  • Düzenli ve disiplinli bir plan çerçevesinde ilerleyin. Eğer bir planınız ve hedef kitleniz yoksa tüm fikirleriniz çöpe gitmeye şimdiden adaydır
  • zarda istediğiniz iş mi yok, üzülmeyin, yaratın. Her zaman istediğiniz açık bir pozisyon olmayabilir. Hatta belki de sizin düşündüğünüz işi daha pazar keşfetmemiş olabilir. Siz birilerini ikna edebilecek güce şimdiden sahipsiniz: Yapabileceklerinizi biliyorsunuz, diğerlerinin eksiklerini tamamlayan güçlü özellikleriniz var ve belki en önemlisi bir planınız var.
  • Vazgeçmeyin. Planınız ilk seferde işlemeyebilir. Vazgeçerseniz, bilginin çok hızlı el değiştirdiği dünyamızda birileri sizin yerinize yol almaya başlayabilir.
  • Doğru kilit kişiyi bulun, bir görüşme için ikna edin. Açık bir pozisyonun olmadığı, hatta aklınızdaki işin daha olmadığı anlar yaşıyor olabilirsiniz. Doğru beyinde doğru mumu yakacak kibrit sizsiniz.
  • Hoş kişiliğinizi hırslara yenik düşürmeyin. Her zaman alçakgönüllü ama ne istediğini bilen kişiler daha çekici olmuştur. Alçak gönüllülüğü ve olumluluğu elden bırakmadan hareket ederseniz arkanızda yavaş yavaş büyüyen bir takipçi kitleniz olduğunu göreceksiniz.

Bana en uygun şirkete bakarken nelere dikkat etmeliyim?

Endüstriyel Tasarımcı, iş hayatına yeni atılmış bir danışanım vardı. Fakat ilk işi kendi okuduğu alanı direkt yansıtmıyordu. Bir tekstil firmasında Vitrin ve Görsel Tasarımcı olarak çalışıyordu. Günün sonunda yaptığı şey fiziksel olarak çalışarak vitrinleri ve mağazanın içinde ürünlerin nasıl göründüğünü düzenlemek oluyordu. Endüstriyel tasarımcılığı kendi isteğiyle okumuş bir kişi elleriyle veya bilgisayar programlarını kullanarak bir şey yaratmaya gönlünü vermiş oluyor.

Bu danışanımın ilk değerleri arasında yaratıcılık, estetik ve hayat tarzı vardı. Bu 3 değerin güzel bir kombinasyonunun olduğu bir ortamda çalışırsa ancak tatmin olabilirdi. Vitrin düzenlemelerini yaptığı iş yerinde hayat tarzını yaşamasına olanak verecek çalışma saatleri yoktu, cumartesileri de çalışmak zorundaydı. Üstüne üstelik pazarları da yorgunluktan ölüyor oluyordu. Fakat her şeyden önemlisi O’nun için yaratıcılık ve estetiğin tanımı işinde yoktu. Hızlı bir kararla işinden ayrılarak, gerçekten endüstriyel tasarımcılık yapacağı bir dekorasyon malzemesi şirketine geçiş yaptı. Şimdi kesinlikle yaptığı işten daha çok keyif alıyor, daha doyumlu.

Sizin değerleriniz çalışmak istediğiniz şirketin değerleriyle örtüşüyor mu?

Bu her zaman böyle olamayabiliyor. O zaman da etrafımızda somurtuk, işinden ve hizmet vermekten keyif almayan çalışanlarla dolabiliyor. Peki, şirketin değerlerini içeride çalışmadan nasıl anlayabilirsiniz? İşteYaşam.com da zaten bu işe hizmet ediyor! Şirketler tarafında tıkladığınızda şirket çalışanlarının konuşmaları, görseller size birçok bilgiyi yansıtıyor. Ayrıca şirketilerin kendi websitelerinde de birçok detayı yakalayabiliyorsunuz. Kurcalamak gerekli biraz. Ve son olarak her zaman networking. İçeride çalışan bir arkadaşınız ya da arkadaşınızın arkadaşı vardır, 1. Seviye tanıdık olmasa da 2. Ve 3. Seviye tanıdıklarınızı kontrol edin. LinkedIn bunun için biçilmiş kaftan.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Dalgaları Okuyarak Kazanın

THY gibi, iTunes gibi…

Napster, müzik endüstrisini dağıttığında yıl 1999’du ve endüstri tüm dünyada özellikle internetin aktif olarak kullanıldığı ülkelerde küçülmeye başladı. Napster, albüm başına para vermek istemeyen 2 gencin yarattığı gençler için harika ama yasal olmayan bir sistem başlatmıştı. Napster’ın başlattığı dalga ile 13 yıldır küçülen müzik endüstrisi, Uluslararası Müzik Endüstrisi Federasyonu’nun 2012 için açıkladığı global müzik endüstrisi yıllık gelir rakamının %0.3 ‘lük bir artışıyla 16,5 milyar dolara yükseldi. iTunes efekti…

Bunun yanı sıra THY’nin Genel Müdürü Temel Kotil 2013 ilk çeyreğinde yaptığı bir açıklamada global ticari havacılık sektörünün şu an yaklaşık 636 milyar dolarlık hacmi olduğundan bahsediyordu. Ve 2021 yılı itibariyle transfer noktası olarak İstanbul, Abu Dabi ve Dubai’ye kayan bir ağırlık merkezi olacağından da söz etti.

Bu rakamlar kariyerleriyle ilgili değişiklik düşünenler için önem arz ediyor desem inanır mısınız?
Şöyle: Müzik endüstrisinde 1999’daki Napster dalgasını okuyamayanlar battı, iş değiştirdi, müzikten soğudu. 2005’lerden itibaren ticari havacılıkta ağırlık merkezi, hizmet kalitesi, fiyat politikası gibi önemli detaylarda başarısız olan Alitalia gibi havayolları şirketleri dalgaları okumakta çektikleri sıkıntıyla birçok insanı işsiz bıraktı ve sıkıntılı günler geçirdi.

Şöyle: Müzik endüstrisinde 1999’daki Napster dalgasını okuyamayanlar battı, iş değiştirdi, müzikten soğudu. 2005’lerden itibaren ticari havacılıkta ağırlık merkezi, hizmet kalitesi, fiyat politikası gibi önemli detaylarda başarısız olan Alitalia gibi havayolları şirketleri dalgaları okumakta çektikleri sıkıntıyla birçok insanı işsiz bıraktı ve sıkıntılı günler geçirdi.

Bir şirkete “kapak” attığınızda işiniz bitmiyor. O şirkete uygun musunuz, şirket size uygun mu, eğer uygunluk kontrollerinden olumlu sonuç alıyorsanız yükselmek istiyor musunuz? Yükselmek için ihtiyaçlarınız neler? Peki siz şirketinizde yükseliyorsunuz da büyük dalgaları okuyabiliyor musunuz? Siz yükselirken ya sektör düşüyorsa? Bu gerçekten yapmak istediğiniz işse devrimci olup sektörde yanlış giden şeyleri değiştirmek için hazır mısınız?

Kariyerinizi yönetmek şansa kalan bir iş olduğunda kendinizi istemediğiniz koşullarda istemediğiniz konumlarda bulabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için “kariyer okur-yazarlığı” diyebileceğim bir kas geliştirmemiz gerekiyor. Kariyer okur-yazarlığı için, kişisel farkındalık ile endüstriyel farkındalığın harmanı diyebiliriz. Kişisel farkındalık için kendinizle çalışmayı ihmal etmediğimiz zaman büyük mesafeler kat edebiliyoruz. Endüstriyel farkındalık daha hızlı gerçekleşebilir diyebilirim. Bunu yapmak aslında internet dünyasında oldukça kolay. Zaman ayırmak ve planlı olarak bunu yapmak her zamanki gibi sizi istediğiniz sonuca götürecektir.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Deneyimler

Hazır Giyim Perakende Sektörü

Ürün Yöneticisi

Türkiye’de hazır giyim perakende sektöründe yer alan yüzlerce oyuncu var. O yüzden iki haneli pazar payına sahip olan kimse de yok.

Devamı

Bir antropoloji mezunu bugün ne yapıyor?

Remin İriparlak

Herkese merhaba, 4 yıllık iş deneyimlerimle ilgili olarak sizlerle paylaşımda bulunmadan hemen önce, eğitimim hakkında ufak bir özet geçmek isterim

Devamı

Hakkımızda

İşte Yaşam. İşverenler, çalışanlar, kariyer tavsiyeleri ve iş ilanları. Hepsi bir arada.

Hakkımızda »

Kullanım Şartları »

Gizlilik Sözleşmesi »

Bize Ulaşın

Sayfamızda firmanızın yer almasını istiyorsanız bize ulaşın

 

 

İletişim »

Destek

İşteYaşam ile ilgili destek ve önerileriniz için bize ulaşın

 

 

Destek »

Kariyer

Kariyer tavsiyeleri ve deneyim paylaşımları burada

 

 

Kariyer »