Ne İstediğimi Bilmiyorum

Neden Çalışıyorsunuz?

Değerler, neden çalıştığınızın cevabıdır. Sizin için çalışırken önemli olan şeylerdir. İşinizden edinmek istediklerinizdir.

Birkaç değeri sıralayayım:

Başarı: Kendinize göre belirlemiş olduğunuz mükemmel iş yapma standardı sizin için çok önemlidir. Meydan okuyan görevler hoşunuza gider. Bu tarz görevler size verilmezse işten keyif alamayabilirsiniz. Girişimciler, bu değere sahip olmalarıyla tanınırlar.

Güç: Size insiyatif verildiği zaman etkili olduğunuzu hissedersiniz. “Güçlü” kız/adam olmak için söz ve karar hakkında sahip olmak istersiniz. Bir danışanıma “ Siz güçlü bir karaktersiniz…” diye başlayan bir cümle kurduğum ve onu onore ettiğim anda yapamayacağı şey kalmıyordu. Çevrenizdekilerin de değerlerini okumaya başlayıp onore ederseniz hem onlar için vazgeçilmez olur hem de onları motive etmiş olabilirsiniz.

Özgecilik: (Altruistik) Manevi olarak işiniz sizi tatmin etmelidir. Diğer insanlara faydalı olabildiğiniz zaman işinizden keyif alırsınız.

Hayat Tarzı: İşinizin, size hayatın diğer alanlarıyla da ilgilenme fırsatı vermesi sizin için çok önemlidir. Özgür zamanlarınızda ve hatta işteki zamanlarınızda sizin için önemli olanla ilgilenebilmelisinizdir. Aile, spor, alışveriş, esnek çalışma saatleri, hobiler gibi kelimeler sizin için ideal işi tanımlarken çok fazla ağzınızdan dökülür. Örneğin bu benim çok önemli bir değerim. Ben kendime de vakit ayırmalıyım, aileme de, sporuma da… Kendi işimi kurmamın altındaki yegane neden bu değerdir.

Aidiyet: Bir gruba ait olma hissi sizi çok keyiflendirir. “Bizim çocuklarla…”, “Bizim şirkette..” diye cümleye başlamak sizin için önemlidir. Bu insan grubuyla bir arada olmak, bir başarı elde etmek sizi iyi hissettirirken, onlara kötü bir söz söylenmesi sizi rahatsız edebilir.

Prestij: Yaptığınız iş size prestij ve kalite getirmelidir. Eğer ürünün veya hizmetin sıkça problemle anıldığı bir ortamdaysanız ya prestij değeriniz ya da başarı-odaklılık değerinize basılıyor olabilir.

Entellektüel Meydan Okuma: İşiniz size entellektüel olarak meydan okumalı, zorlamalıdır. Bu arada ara sıra başarısız olursanız bundan da çok rahatsız olursunuz.

Estetik: Özellikle sanatsal eğilimli kişiler için çok önemli olabilir. Ortaya çıkardığı iş sonucunun estetik ve dünyadaki güzelliklere güzellik katan birşey olmasını isteyebilirler. Bu onlar için extra önemlidir.

Sosyallik: Belki de siz yalnızca sosyal bir ortama her gün girip çıkıyor olmak için çalışıyorsunuzdur. Sizin için önemli olan yeni insanlar tanımak ya da sevdiğiniz iş arkadaşlarınızla her gün bir araya gelerek bir çıktı ortaya çıkarmak olabilir. Sadece iş arkadaşlarınızla aranızdaki uyum bozulduğu için bir işi bırakabilirsiniz, çünkü sosyallik-arkadaşlık sizin en önemli değerinizdir.

Güvenlik: Gelecekten endişe etmeme durumu sizin için inanılmaz önemli olabilir. Stabilite yani sürekliliği olan işiniz sizi iyi hissettiriyordur. Burada önemli olan bunun kaygı ile karışmaması. Eğer her gün işinizi kaybedeceğinizden kaygı duyuyorsanız, bu kaygının altında ne varsa onu görmek gerekiyor.

Eğlence: İşimde eğlence olmazsa ben çalışamam diyenler vardır. Kelimenin anlamını değiştirmesi nedeniyle sosyallikle çok kolay karıştırılabilir. Fakat ikisi çok farklıdır. Eğlence değeri olan kişiler eğlence sektöründe çalışmaya eğilimli, diğer insanların eğlenmesinden doyum alan kişilerdir. Televizyon formatı hazırlayanlar, konser ve organizasyon işi yapan kişiler bu işleri yapmakla aslında eğlence değerlerini onore ediyorlardır.

Çeşitlilik: Bir de farklı ve değişik görevlerin, insanların, ortamların çeşitliliğinden beslenenler vardır. Onlar rotasyonu seveler, rutinden çabuk sıkılırlar. Değişen görevler, yeni tanışılan insanlar, çıkılan iş yemekleri onları rutinden çıkartır ve işe daha canla başla sarılmalarını sağlar. Ben, iş hayatına ilk atıldığımda bu benim için önemli bir değerdi. Sanırım birçok genç için çeşitlilik ilk başlarda önemli oluyor. Değerler kolay kolay değişmese de hayatınızda büyük değişiklikleri takiben sıraları yer değiştirebiliyor. Şimdi kendi değerler sıralamamda çeşitlilik oldukça altlara düştü. Buna neden olan büyük bir hayat değişikliği, bir dönemin kapanıp başka bir dönemin açılmasıydı. İtalya’dan Türkiye’ye geri döndüğümde, babaannemi kaybettiğimde artık benim için en önemli şey bu değildi.

Bu listeye başka değerler de eklenebilir. Psikolog David McClelland, 3 temel değer olarak Başarı-Odaklılık, Aidiyet ve Güç’ü sıralıyor.

 Bu değerlerden hangisi sizin için çok önemli?

 En önemli ilk 3 hangileri?

Bu arada, iş hayatı değerlerinizle özel ve sosyal hayat değerleriniz aynı olmayabilir. Buradaki ayrımı yapmak için de size bir soru sorayım:

  • Sizi her gün sabah yataktan kaldırıp işe götüren nedir?

Neden çalıştığınızın cevabını bulursanız, keyifle çalışmak için gerekenlerin de cevabına yaklaşırsınız…

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Yaşamınızın anlamının farkında mısınız? Kariyer seçiminiz yaşam amacınızla örtüşebilir mi?

Anlamınızı bulmakla ilgili bir Sufi sözü, söyleyenden ötürü mü yoksa söylettirenden ötürü mü bilmiyorum, beni çok etkilemişti

“Her arayan bulamaz, ancak bulanlar arayanlardır.”

Hepimizin kendine ait farklı ve özel yanları var. Daha önce de söylediğim gibi, sizin parmak izinizden, retinanızdan ve verdiğiniz nefesten yalnızca bir tane var. Eşsizsiniz. Sadece size ait ve size özel olan bir de potansiyeliniz var. Aynılaştırılmaya ve birbirimize benzetilmeye çalışılıyoruz. Herkes Instagram’da sadece kendinin gördüğünü zannettiği bir kar manzarasının resmini çekip paylaşıyor. Sadece kendisinin Facebook’da özel şeyler paylaştığını veya like ettiğini (beğendiğini) zannediyor. Foursquare’de ilk kez gittiği mekanı bir heyecan paylaşıyor. Bu sistemler ve uyumlanma süreçleri aslında sizi aynılaştırıyor ve içinizdeki eşsize değil dışarıdaki aynılaşmaya adapte olmaya sürüklüyor. Eşsizliğinizi keşfetmek için dışarıya değil, içinize ve merkezinize odaklanmanız, orada zaman geçirmeniz ve kendinizi tanıyıp bilmeniz gerekiyor.

Narsizmle karıştırılmaması gereken yanı ise gerçekçi olmak ön koşulu. Ben şu ya da bu konuda çok özelim diyerek kendinizi kandırıyorsanız ve hatta bunu kendinizi enine boyuna dinlemeden yapıyorsanız, bunun adı narsizmdir bence. Yani ilk başta acı gerçeklerle de yüzleşme cesaretini göstermek asıl erdem.

Çok zor ama çok basit: Bir yaşam amacınız var.

Bunu bulmak için düşünmeye, bakmaya, içinize dönmeye zaman ve emek ayırmanız dileklerimle, daha anlamlı hayatlara kavuşmamız ve tüketicilik toplumunda eriyip gitmememiz dualarımla şimdilik hoşçakalın.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Deneyimler

Hazır Giyim Perakende Sektörü

Ürün Yöneticisi

Türkiye’de hazır giyim perakende sektöründe yer alan yüzlerce oyuncu var. O yüzden iki haneli pazar payına sahip olan kimse de yok.

Devamı

Çalıştığınız Yerden Memnun Bile Olsanız İş Görüşmesi Yapmaya Devam Edin

Tanzimci

Uzun bir süre aynı kurumda çalıştım ve çalıştığım süre içerisinde başka hiçbir şirket ile iş görüşmesi yapmadım. Birgün sevdiğim eski bir yöneticim aynı şirket içerisinde başına geçtiği yeni departmanı için kendisi ile çalışacak birini aramaktaydı.

Devamı

Finans Alanında Staj Deneyimi

Kemal Uncu

Üniversitenin sonları geldiğinde sadece eğitimle dolu boş bir CV’yi, nasıl daha etkili hale getirmek için çoğu insan gibi staj yapma telaşına düşmüştüm.

Devamı

Güçlü özelliklerimin nasıl farkına varabilirim?

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

Altının oluşma hikayesini biliyor musunuz? Bir belgeselde izlemiştim. Dünyanın oluşumu esnasında, güneş patlamalarında güneşten kopan parçalar dünyaya ve dünya döndükçe merkezine doğru çekilerek altını oluşturuyorlar.

Devamı

Beslenme ve Diyetetik

Dyt. Seçil Ünal Eşingen

Beslenme ve Diyetetik alanından mezun olalı 5 yıl geçti! Bizim meslek grubunda birbirinden çeşitli çok fazla çalışma alanı var; yani aslında işimiz sadece diyet yazmak ve zayıflatmak kadar tek düze değil..

Devamı

“Honne to tatamae”

Honne to tatamae

“Honne to tatamae” nedir bilir misiniz? Bir de kurumsal firmada kuşak çatışmaları ile boğuşan ve işveren markası olmak hedefinde bir şirkette işe başladığınızı düşünün

Devamı

Koçluk İşe Yarıyor!

Lady Satış Müdürü

Koçluk programına katılan bazı arkadaşlarımdaki davranış değişimlerini gözlemleme şansım oldu. Normalde hatalı ya da yanlış olduğunu çok zor kabul eden bir karakterdeki arkadaşımın bire bir benimle yaşadığı bir olayda başkalarının da olduğu bir ortamda hatasını kabul ederek özür dilemesi programın ne kadar etkili olduğunu görmeme yardımcı oldu.

Devamı

İş görüşmelerinde kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

Bir İK Müdürü

İs görüşmelerinde deneyimlerinden bağımsız birçok aday halen kendilerini doğru sözcüklerle ifade etme güçlüğü çekiyor.

Devamı

Bir ekonomi / iktisat mezunu ne yapar?

10 yıl iş deneyimine sahip iktisat mezunu

Türkiye’de mezun olduğu branş dışında işlerde çalışanlar çoğunluktur sanırım. Ama yine de öncelikle mezun olduğunuz bölümdeki iş alanlarının ne olduğunu değerlendirmek istersiniz doğal olarak. İktisat bölümünden mezun olduğunuzda kabaca iki alana yönelebilirsiniz; Finans veya Pazarlama / Satış. Finans deyince öncelikle bankacılık, yatırım bankacılığı, denetim şirketleri (audit), danışmanlık, borsa, finansal raporlama gibi alanlar sayılabilir. Bunların her […]

Devamı

Mülakata girmeden önce yapmam gereken en son şey?

Bir İK müdürü

Ceketimin düğmesini kapatmak? Tabii ki hayır. Ceketin düğmesinin kapatılıp soğuk terler dökülen donemler artık geride kaldı. Tabii bağrı açık bir gömlek ve kot pantolon ile de görüşmeye gitmiyoruz halen.

Devamı

Bir Satış Yöneticisinin Stres Yönetimi

Bir Koçluk Danışanı

Koçluk almadan önce stres ile başa çıkmada çok zorlanırdım. Stres anında insiyatif kullanmak neredeyse benim için imkansızdı.

Devamı

Dört Buçuk Yıl İş Aramanın Ardından

Adya / Operasyon Müdürü

Dile kolay tam 4,5 yıl. Kendime güvenle başlayan, umutla devam eden, endişeye yerini bırakan, inişler ve çıkışlarla dolu tam 4,5 yıl. İkinci seneden sonra görüşmeye gittiğim İK uzmanından “Bu saatten sonra iş bulmanız çok zor” lafını işittikten sonra bir yarım iyice panikledi, diğer yanım ise sinirlendi

Devamı

İş hayatında “politik olmak” mı kazandırır?

Satış Müdürü, Bilişim Teknolojileri

Şirketinizde çok da hak etmediğini düşündüğünüz kişilerin yükselişini bir de bu gözle değerlendirin.

Devamı

Şirketten Beklentilerinizden Önce Siz Bazı Soruları Kendinize Sorun

Hızlı Tüketim Malları, İhracat Yöneticisi

Aslında biz çalışanların ihtiyaç duyduğu kaynaklar dışarıda değil. Bunları hep çalıştığımız işyerlerinin bize sağlamasını bekliyoruz değil mi? Hayır… Çalıştığınız şirketin yapması gereken olmazsa olmazları var: Size fiziksel ve maddi olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz uygun bir çalışma ortamı sağlaması, fikirlerinizi söyleyebileceğiniz güvenilir bir platform yaratması, hakkaniyetli olması, size güvenmesi, sizin değerli hissetmenizi sağlaması gibi…

Devamı

Koçluğun benim için faydaları

Koçluk danışanı

Her durum için “ benim ihtiyacım ne? Aradaki boşluğu doldurmak için ne yapmam lazım?” soruları ile yol haritası oluşturma, ihtiyaçları belirleme gibi avantajlar sağlayan soru sistematiğini hayatıma entegre edebilme şansı buldum.

Devamı

Staj Deneyimi

Eski Bankacı

Staj deneyiminin firmadan firmaya, aynı firma içinde bir bölümden diğerine, hatta o bölümde kiminle çalıştığınıza bağlı olarak binlerce farklı türü olabiliyor.

Devamı

Çevrenizdeki Toksik İletişimi Filtreleyin

SMMM

12 yıldan beri çalışıyorum ve ilk iş deneyimim. Bunun için olsa gerek şirketimi çok seviyor ve çok bağlıydım. Bir noktadan sonra çalıştığım şirketin profesyonel bir değişim dönemine girmesi, herkesin bu durumdan rahatsız olmasından dolayı yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Devamı

Yaptığım işte iyiyim!

İki kız babası

Yönetici Koçluğu aldığım dönem boyunca fark ettiğim ve kendime zirve deneyimi yaşatan olay kendimi ne kadar hafif gördüğümü fark etmemdir diye düşünüyorum. Bunun başlıca sebebi ise mütevazı olan kişiliğimden.

Devamı

Öncelikle yaptığınız işe saygı

40 yıllık memur

1974 yılının Aralık ayında başladığım memuriyet hayatım tam 40 yıldır devam ediyor.
Bu süre zarfında önce üniversite eğitimimi ve nihayet bu yıl da yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Ne demişler, öğrenmenin yaşı yok.

Devamı

Girişimcilik kararı!

Taze Girişimci, Eski Kurumsalcı

Kurumsal hayattan ayrılıp kendi işini kuran arkadaşlarım oldu. Kurumsal hayat canımı sıkmaya başlayınca ilk yaptığım bu arkadaşlarımı arayıp görüşmek oldu. Nasıl karar verdiklerini sordum.

Devamı

Profesyonel gelişimi atlamayın, iş yoğunluğu bahane..

17 Yıllık Planlamacı

Diğer arkadaşlara tavsiyelerim kısaca şunlar olabilir.

Devamı

Management Trainee Deneyimi

Eski Bankacı

Üniversiteden mezun olmak üzereyken, çevremde de popüler olan şirketlere iş başvurularını yağdırmaya başlamıştım. E ne de olsa bu şirketler prestijliydi ve mümkünse bu şirketlerden birine kapağı atmak lazımdı. Ne istediğimi tam kestiremiyordum ama bu şirketlerde hangi pozisyon için görüşmeye çağırsalar “fena değilmiş, güzel görünüyor” diyordum kendi kendime. Çevremdekiler de benden pek farklı değildi tabi. Bankacılık […]

Devamı

“İyi, Mükemmelin Düşmanıdır”

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

“Yeterli olmanın lanetini yaşayan ve bir Kirpi Konseptine sahip olmayanlar, yaptıkları işte mükemmelliği yakalayamazlar.” Bu cümle, Jim Collins’den alıntıdır. Peki, mükemmelliği yakalamak bu kadar önemli mi?

Devamı

Kendinizi pazarlamak ayrı bir özellik!

Bireysel Pazarlama Uzmanı

İşinizi mükemmel yapıyor olabilirsiniz, çok başarılı da olabilirsiniz, yöneticileriniz tarafından çok da seviliyor olabilirsiniz, şirketinizin tüm işleyişlerine, hedeflerine ve projelerine hakim de olabilirsiniz ve hatta geçmişinizde binlerce ürünü pazarlamış da olabilirsiniz ama unutmayın ki hepsi sizi bir yere kadar getiriyor;

Devamı

Bir Üretim Müdürü ne yapar?

Bir Üretim Müdürü

Günümüz trendy mesleklerden biri değildir üretim ama her zaman fırsatlar içeren aksiyonu bol, çıktısı net ve fazlasıyla ölçülebilir bir alandır. Doğrularınızın ve yanlışlarınızın görülmemesi karşınızdakinin kör olup olmamasıyla alakalıdır, sizinle değil

Devamı

Bir antropoloji mezunu bugün ne yapıyor?

Remin İriparlak

Herkese merhaba, 4 yıllık iş deneyimlerimle ilgili olarak sizlerle paylaşımda bulunmadan hemen önce, eğitimim hakkında ufak bir özet geçmek isterim

Devamı

Kurumsal şirketten kendi şirketine

Bir Özgür Ruh

Yıllarca kurumsal şirketlerde çalıştıktan sonra, herkesin zaman zaman aklından geçirdiği kendi işini kurma hayalinin peşine düştüm. Hata mı yoksa doğru hamle mi bunu zaman gösterecek. Ancak şu kriterler bu kararı alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Devamı

Kariyerinizi Keşfedin

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

Kariyeriniz, size yalnızca para kazandıran işinizin zamanla evrileceği hali değildir. Her ne kadar genel geçer inanış bu şekilde de olsa aslında kariyeriniz ve daha da ötesi görev aşkınız, sahip olduğunuz doğal beceri veya yeteneklerin size yaptırdığı yolculuk olmalıdır.

Devamı

Ben Satış Yapamam!

Satış Uzmanı (Telekom Sektörü)

Üniversitede Ekonomi okudum, okurken pazarlama dersleri aldım. Daha çok analiz, planlama, strateji gibi şeyleri rahat yapabileceğimi düşünüyordum.

Devamı

İş Arayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İş aramak özellikle ekonominin değişim geçirdiği zamanlarda tatsız bir etkinlik olabilir. Ancak çoğu zaman kişinin kendini gerçekleştirmesi deneyimi olarak gördüğümüzde ve kendine daha uygun bir kültürde çalışma fırsatı olarak değerlendirdiğimizde çok da keyifli bir geçiş dönemi olabilir. Önemli olan kişinin, her şeyden önce ne istediğini bilmesi ve şirketleri olduğu kadar pozisyonları da sağlıklı bir şekilde […]

Devamı

İnsiyatif verebilmek

Deniz Ali

19-20 li yaşlarda yüzme öğretmenliği yaparken, ben olmadığım zamanlarda havuza girmeyen çocuklar olduğunu görmüştüm. Bu durum o zamanlar insanın içinde hoş duygular vermekteydi.

Devamı

Hakkımızda

İşte Yaşam. İşverenler, çalışanlar, kariyer tavsiyeleri ve iş ilanları. Hepsi bir arada.

Hakkımızda »

Kullanım Şartları »

Gizlilik Sözleşmesi »

Bize Ulaşın

Sayfamızda firmanızın yer almasını istiyorsanız bize ulaşın

 

 

İletişim »

Destek

İşteYaşam ile ilgili destek ve önerileriniz için bize ulaşın

 

 

Destek »

Kariyer

Kariyer tavsiyeleri ve deneyim paylaşımları burada

 

 

Kariyer »