Neyi İyi Yaparım?

“İyi, Mükemmelin Düşmanıdır”

“Yeterli olmanın lanetini yaşayan ve bir Kirpi Konseptine* sahip olmayanlar, yaptıkları işte mükemmelliği yakalayamazlar.”² Bu cümle, Jim Collins’den alıntıdır. Peki, mükemmelliği yakalamak bu kadar önemli mi?

Size birisi, nasılsın diye sorduğunda, “eh, idare eder” diyorsanız ve bu, işinizde mutsuz olmanızdan kaynaklanıyorsa ve bu da, en iyi olduğunuz ve güçlü özelliklerinizi öne çıkartabildiğiniz işi yapmadığınızdan kaynaklanıyorsa, evet, mükemmel olmak önemlidir. Size o “eh, idare eder” para kazandırıyordur ama daha iyi yapabileceğiniz ve kesinlikle daha çok para kazanabileceğiniz şeyden belki de alıkoyuyordur. Düşünün kü şu an 1 kazanıyorsunuz. Yani 5 yılda, 5 kazanacaksınız. Ancak güçlü özelliğinizi ortaya çıkartabileceğiniz başka bir işte 2 kazanabileceksiniz. İlk yılı, tekrar eğitimle ve iş olarak pratiğe dökmeyi öğrenerek geçirdiğinizi düşünün. İkinci yıl 0.5, üçüncü yıl 1, dördüncü ve beşinci yıllarda 2 kazandığınızı düşünün. Yani 1+1+1+1+1=5 + “eh, idare eder” imi yoksa 0(muhtemelen eksi bile olur)+0.5+1+2+2=5.5+ “gayet iyiyim” i mi tercih edersiniz? Üstüne üstelik 5 yılda yaşamınız değişmiş olacak. Burada altın kural, moralinizi ilk kazanmayabileceğiniz yıllarda yüksek tutmak. Yani hedeflerinizi bilmek, seçim ve duygularınızla barışık olmak, ki bunları daha sonra konuşuyor olacağız.

Bireysel bazda bir araştırmam yok fakat bunu şirketlerle açıklamak istiyorum: Yazılışının üzerinden 10 yılın üstünde zaman geçen Jim Collins’in hala mükemmel olduğunu düşündüğüm kitabı “Good to Great” (“İyi”den “Mükemmel” Şirkete)’te Collins harika bir ekiple 5 yıllık bir araştırma yapıyor. Bu araştırmada cevabını bulmaya çalıştığı sorular şunlar: “İyi bir şirket, mükemmel bir şirkete dönüşebilir mi? Dönüşebilirse, nasıl? İyi olmakla yetinmek tedavisi mümkün bir hastalık mıdır?” Bu soruların cevabını da araştırması esnasında ekibiyle buluyor. Hem iyiden mükemmele dönüşmenin mümkün olduğunu hem de bunun nasıl oluştuğunu anlatıyor. Çok rahatlatıcı ve çok aydınlatıcı!

Şimdi asıl bahsetmek istediğim, iyiden mükemmele erişmiş şirketlerde Collins ve ekibinin bulduğu ortak bir özellik: Büyümeye (yani deminki konuya dönersek elde ettiğiniz ilk kazançlara) takılmadan en iyi oldukları şeyi ortaya koymaları ve bunu sonucunda 56’ya 470 oranında karşılaştırma grubu şirketlerine göre daha fazla hisse senedi getirisi sağlamaları oluyor. Collins, bunun için şöyle diyor: “…mükemmel şirketlerin hiçbiri büyümeye bu kadar tutkuyla yaklaşmıyor. Ama yine de kafalarını tamamen büyümeye takan karşılaştırma grubu şirketlerine göre çok daha kalıcı ve karlı bir büyüme sağlıyor.” Her ne kadar bireyler için değil tüzel kişilikler için yapılan bir araştırma bulgusu olsa da, tüzel kişilikleri de oluşturan bireylerdir ve bireyler için de geçerli bir bulgudur diye kabul edebiliriz.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Güçlü özelliklerim beni nasıl daha güçlü kılar?

Kendinizi tanır, güçlü özelliklerinizin farkına varır ve onları parlatırsanız.

İşleyen demir ışıldar. Güçlü özellikleri de işletince yani kullandıkça parlatabiliriz. Çok güzel bir hikaye duymuştum bir İngiliz eğitmenden. Ördeği sudan çıkarmışlar, yalnızca karada yürümesine izin vermişler. Bir süre ördek paytak paytak yürümüş, sonra bir parça daha kuvvetli yürümeye başlamış. Sonra suya girmesine izin vermişler. Eskisi gibi yüzemiyormuş! Ortalamaya getirilen yürüme kabiliyetinin karşılığında, yüzmek için yaratılmış ördek, artık en iyi özelliğini kaybetmiş. Her şeyi yapabilmek için zamanımız yok, doğuştan buna da müsait değiliz. Belli şeylerde çok iyi olabilecekken, neden zaman harcıyoruz beceremediklerimize? Evet, zayıf özelliklerimizle de baş etmemiz gerekiyor, ancak elzem olan durumlarda. Eğer böyle bir durum yoksa, gerçekten seçim hakkınız varsa güçlü özellikleri kullanarak, onların sizi ulaştırması gereken yerlere kavuşturduklarını görebilirsiniz.

Şu parlatma işine biraz örnek vermem gerekirse, bir danışanımın en güçlü 5 özelliği arasında stratejik düşünme kapasitesi, iş bitiricilik, pozitiflik, araştırmacılık ve esneklik vardı. Bu kişinin stratejik düşünme kapasitesinin ortaya konması gerekiyordu. Kurumsal yapıda bir türlü istediği gibi çalışamıyordu, hem dağınık çalışma sistemi hem de olabilecekleri okuması onun eyleme geçmesini ağırlaştırıyordu. Bu kişinin dağınık çalışma sistemini değiştirmesi neredeyse imkansızdı ve bu durum müdürüyle başına problemler açıyordu. İş bitiricilik özelliği, kriz ortamlarında ya da değişim dönemlerinde harika işler ortaya çıkartmasını sağlıyordu. O, zayıflıklarını düzeltmek yerine, stratejik becerisini ve iş bitiriciliğini kullanabileceği bir kariyer yolu seçti. Yeni bir girişimde çalışmaya başladı. Hızlı kararları destekleniyor, stratejik bakış açısıyla neler olabileceğini iyi öngörüyor, esnekliği sayesinde ilk başta yavaş giden işleri tolere edebiliyor ve pozitifliğiyle hiç bir zaman pes etmiyordu. Kendi yolunu sonunda bulmuştu. Güçlü özellikleri onu diğerlerinden farklı kılıyordu. Herkes yeni bir girişimde başarılı olamaz, olmamalı da. Herkes kendine has, güzel yumuşak becerilerle donatılmış durumda ve sadece bunları nasıl ve hangi ortamda en iyi kullanabileceklerini görmeleri gerekiyor. Kimisi yeni bir girişimde olmalı, kimisi bürokrasinin olduğu bir kurumda, kimisi kendi işini kurmalı, kimisi sanatçı olmalı, kimisi de tezgahtar. Ama her ne yapıyorsa, çok iyi yapmalı çünkü iyi yaparak mutlu olacağı işi seçmeli.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Güçlü özelliklerinizin adını koyalım

Güçlü özelliklerinizin farkına varmak için bazı koçluk sorularımız var.

En önemli ve belirleyici sorulardan birisi “Hayatınızda kendinizi en mutlu ve doyumlu hissettiğiniz deneyiminiz hangisidir?” Bu deneyim hatırası, birçok güçlü özelliğin adını koymanıza yardımcı olabilir. Mesela bir danışanım için bu deneyim 40 yaşından sonra ikinci üniversitesini bitirmesiydi. Burada öne çıkan güçlü özellikler ise cesaret, çalışkanlık, öz denetim, yani disiplinli olmaktı. 40 yaşından sonra ikinci üniversitesini okuyan bitiren bu kişi, bir türlü işini değiştiremiyordu. Bu güçlü özelliklerini tekrar tekrar hatırlatan koçluk sisteminin desteğiyle bugün olma istediği yeni iş yerinde.

En güzel deneyim ve başarı hikayesi sorusunun yanı sıra güçlü özellikler kişiyi aynı görevi yapmaya iter. İyi yaptığı şeylerin temelinde hep benzer beceri setleri vardır. Organizasyon ve iletişim yeteneği bir beceri seti olabilir. Analitik düşünme ve strateji bir başka beceri seti olabilir. İkna etme ve satış becerisi diğer bir başarı setine örnek teşkil edebilir.

Güçlü yönler gereğinden fazla kullanılırsa baş ağrıtabilir. Her şey de olduğu gibi, bu konuda da makul ve dozunda olmak gerekiyor. İkna etme ve satış becerisini gereğinden fazla kullanan bir kişinin itici olabileceğini unutmamak gerek.

Peki güçlü özellikleri nasıl geliştirmek gerekir? Farkında olmak en büyük adımdır. Kullanım dozunun da farkındalığı gerekiyor tabii. Kariyerinizde en büyük atılımları yapmak için görevinizin ne gerektirdiği ile sizin bu gereksinimle örtüşen bir güçlü özelliğinizin olup olmadığı gerçeğini sindirmek önemli.

Daniel Goleman’ın Cary Cherniss ile birlikte yazdığı Türkçe’ye çevrilmemiş kitaplarında önemli bir değerlendirme var:

“On iki farklı kurumda çalışan yüzlerce yönetici arasında yapılan araştırmada İsabetli Öz Değerlendirme becerisinin, üstün performans gösterebilmek için en nitelikli özellik olduğunu ortaya koydu… İsabetli Öz Değerlendirme becerisine sahip bireyler kendi yeteneklerinin ve sınırlarının farkında oluyor, geri bildirimden besleniyor, hatalarından ders çıkarıyor, hangi alanlarda gelişmeleri gerektiğini ve farklı donanımlara sahip insanlarla ne zaman ve nasıl çalışacaklarını biliyorlar…AT&T ve 3M gibi büyük kurumlarda yüzlerce bilgi işçisi ( bilgisayar bilimcileri, kontrolör vs.) arasında ‘yıldız oyuncu’ ( olan kişilerin hepsinde İsabetli Öz Değerlendirme becerisinin gelişkin olduğu görülüyor… Genel yeterlik değerlendirmelerinde, ortalama oyuncular sıklıkla kendi güçlerinin abartılı değerlendirirken, yıldız oyuncular bunu çok nadiren yapıyor. Tam aksine, kendi yetenek ve becerilerini olduğundan daha az değerlendiriyor. Bu da yıldız oyuncuların yüksek içsel standarda sahip olduklarını gösteriyor.”

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Değer Verdiklerim Beni Ben Yapan Şeyler

İshak Alaton “Lüzumlu Adam İshak Alaton” biyografi kitabında çok güzel bir şey paylaşıyor: “İnsanlara pozitif enerji verdim hayatım boyunca…Asla “mazi kalbimde bir yaradır” diyenlerden olmadım. Bu çok lüzumsuz bir uğraştır.
Bütün zamanlarım ve bütün yaşadıklarımdır beni ben yapan.
Ben şimdi eski fotoğraflara “geçti-gitti” diye bakmam. Onlara baktığımda da hazin hazin hatıralara dalmam. Her fotoğrafın gelecek yüzlerine bakarım… Çünkü zaman geçiyor, insan sürekli bir şeyler biriktiriyor.
Değerli olanı idrak edip “değerler” ekseninde yaşayabildiği oranda insan sahicilik ve saygınlık kazanıyor.
Lüzumlu-lüzumsuz her şeye ilgi duymak ve her yerde olmak insana lüzumlu değildir…”

Bundan birkaç yıl önce “Değerlerim ….” diye başlayan bir cümleme denk gelmeniz mümkün değildi. Hatta belki hayatımda hiç düşünmemiştim benim değerlerim neler diye. Evet, belki bazı prensiplerim ve ne olursa olsun yapmayacağım şeyler vardı ama bunlar da sayıca bir elin parmaklarını geçmezdi. Yani aslında kolay eğilip bükülebilen bir yapıya sahiptim. Benim için yalnızca yaşadığım sıkıntıyı tanımlamak önemliydi:

 • “Çok çalışıyorum”
 • “İş-özel hayat dengem yok”
 • “Müşterinin zamanlamalarıyla hareket etmek çok yorucu”
 • “Çok fazla uçuyorum”
 • “Kişisel bakımıma bile vakit ayıramıyorum”
 • “Bu partnerlar adama çok baskı yapıyorlar” gibi gibi…

İyi de bunların olmasına sebep olan ne? “Bu şirketin amaçları nedir?” sorusunu objektif olarak cevaplamak mümkün değildi benim için. Cevap belliydi: “Bunlar yalnızca işlerin bittiğine bakarlar”

Değer verdiklerimiz, yani sahip olduğumuz değerler bugünkü hayatımızın oluşumuna neden olan şeyler aslında. Manevi değerlerimiz bizim hassas noktalarımız. Onlara yanlış basan kişiye cıyaklar, doğru basan kişiyi de bağrımıza basarız. Değerlerimize değer verilen ortamlarda bulunmak ister, benzer değerlere sahip kişilerle bir arada olmak ve hatta iş yapmak isteriz.

Şirketler büyük çoğunlukla para kazanmaya öncelikli değer veriyorlar. Sayısı her geçen gün artan bazı şirketler de çalışan memnuniyetine gerçekten değer veriyor. Kişisel değerlerinizle şirket değerleriniz eğer örtüşmüyorsa sonuçta işinden ve çalışma ortamından keyif almayan bir çalışana dönüşüyorsunuz.

Değerinize basıldı, ya bu diyardan gidecek ya da bu deveyi güdecek misiniz?

İşe yeni başlayacak bir üniversite öğrencisi ya da işini değiştirmek isteyen bir profesyonel ya da terfi almak isteyen çalışan, değerlerinin farkında olarak araştırmaya başlarsa kendini tanımanın ödülü alıyor. Aynı şey girişimcilik yapmaya kararlı olan kişi için de geçerli. Bir danışanım vardı, Rüya. Rüya, bir ithalat şirketinde çalışıyordu. Şirketin sahibinin kendisine olan tavrından çok rahatsızdı. Şirket sahibi devamlı Rüya’ya yaptığı iş çıktısıyla ilgili şakayla karışık kötü sözler söylüyordu. Bundan çok rahatsız olan Rüya 6 ay boyunca hiç hareket edemedi, yani deveyi gütmeyi seçti. O diyardan gitmeyi seçmesi sahip olduğu Başarı-Odaklılık değerinin zedelendiğini keşfedip aslında girişimcilik ateşinin harıl harıl yandığını fark etmesi ile mümkün oldu. Rüya’yı “cıyaklatan” şey Başarı-Odaklılık değerinin üzerine basılıp basılıp çiğnenmesiydi. Bu arada Rüya bu konuda şirket sahibiyle yüzleşti, gerekli konuşmaları yaptı. Fakat her şeyin ötesinde başka gizli kalmış bir hayali vardı. O artık e-ticaret yapan bir girişimci.

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Size Uygun İşi Bulmak İçin İlk Başta Zaman Ayırın, Sonra 1-5 yıl Arası Zaman Kazanmış Olun

Her birey kendisine uygun işi yapmakla ancak mutlu oluyor. Sistemin gerektirdiği “para kazanma” zorunluluğunu “severek yaptığı şey için üzerine para alma” konseptine çevirebiliyor. Sanatçı sanatını icra ederken; tasarımcı, yazar, stand-upçı olurken becerileri daha farklı belirgin olan kişiler de iş ve sanayi alanlarında kendilerini gösterebiliyorlar.

Hangi yolu seçerseniz seçin, ilk başta şunları yapmayı unutmamak gerekiyor:

 • Gerçekten” ne yapmak istediğinize karar verin. Bu en zor görünen ancak en önemli adımdır. Çevrenizle konuşun, sizi tanıyan insanlarla tartışın, bir kariyer koçu ile çalışın veya aşağıdaki adımları kendi kendinize yapın.
 • Doğanızdan gelen yeteneklerinizi, güçlü yönlerinizi, bilgi ve becerilerinizi araştırın. Eğer kariyer koçluğu gibi profesyonel destek alacak durumda değilseniz, arkadaşlarınıza sorun, online ve ücretsiz testleri yapın.
 • “Doğru insanlarla doğru işbirlikleri” kurmak adına sizin için “doğru insanların olduğu ve onların doğru koltuklarda oturduğu şirketleri seçin. Yalnızca şirket de olmak zorunda değil belki de işbirliği yapacağınız bir kişi olacak, yani doğru kişiyi bulun.
 • Bu işvereni detaylı bir şekilde araştırın. Sizin değerlerinize uygun mudur yapılan iş ve kurum kültürü? Yol alırken gelişim ve büyüme şansınız var mı? Çalışanlarına nasıl davranan bir yer burası? Kariyer planlaması var mı?
 • Katma değerinizin farkına varın. Siz bu şirkete ya da potansiyel ortağınıza ne katabilirsiniz? Sizi farklı kılan ve “tam yerine denk geldi” dedirten diğerlerinin eksiklerini tamamlayan özelliğiniz hangisi acaba?
 • Düzenli ve disiplinli bir plan çerçevesinde ilerleyin. Eğer bir planınız ve hedef kitleniz yoksa tüm fikirleriniz çöpe gitmeye şimdiden adaydır
 • zarda istediğiniz iş mi yok, üzülmeyin, yaratın. Her zaman istediğiniz açık bir pozisyon olmayabilir. Hatta belki de sizin düşündüğünüz işi daha pazar keşfetmemiş olabilir. Siz birilerini ikna edebilecek güce şimdiden sahipsiniz: Yapabileceklerinizi biliyorsunuz, diğerlerinin eksiklerini tamamlayan güçlü özellikleriniz var ve belki en önemlisi bir planınız var.
 • Vazgeçmeyin. Planınız ilk seferde işlemeyebilir. Vazgeçerseniz, bilginin çok hızlı el değiştirdiği dünyamızda birileri sizin yerinize yol almaya başlayabilir.
 • Doğru kilit kişiyi bulun, bir görüşme için ikna edin. Açık bir pozisyonun olmadığı, hatta aklınızdaki işin daha olmadığı anlar yaşıyor olabilirsiniz. Doğru beyinde doğru mumu yakacak kibrit sizsiniz.
 • Hoş kişiliğinizi hırslara yenik düşürmeyin. Her zaman alçakgönüllü ama ne istediğini bilen kişiler daha çekici olmuştur. Alçak gönüllülüğü ve olumluluğu elden bırakmadan hareket ederseniz arkanızda yavaş yavaş büyüyen bir takipçi kitleniz olduğunu göreceksiniz.

Bu bahsettiğim adımlar sizi baştan düşünülmüş, konseptinizin belirli olduğu bir kariyer yolunda emin bir şekilde yürütür. İlk başta düşünmek, üzerinde çalışmak zaman alır ama sonunda kazanan siz olursunuz. Hem zaman anlamında en az 1 ila 5 yıl arası kazanmış olursunuz hem istediğiniz işi yapma lüksünde bir kişi olursunuz hem de anlamsız maaşlarla çalışma ıstırabından kurtulursunuz. Daha birçok avantajını sayabilirim., özel hayatınızda da yansımaları muhakkak olur.

İstediğiniz işi yapma, kendi hayatınızın lideri olma yolunda bol ışık sizinle olsun!

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

Hangi İşler Bana Uygun?

Şu soruları cevaplamakla başlayalım mı?

 • Şu an yaptığınız iş dışında, para kazanmanızı sağlayacak başka meziyetleriniz var mı?
 • Para hakkında endişelenmeseydiniz, ideal işinizin ne olduğunu söylerdiniz?
 • Kariyer anlamında rol modeliniz kim?
 • Kendinizi şu an yaptığınız işte ne kadar başarılı buluyorsunuz?
 • Kariyerinizde bugüne kadar ki en önemli dönüm noktası nedir?
 • Daha az maaş alıp daha çok yapmak istediğiniz bir iş var mı?
 • Çocuklarınız varsa ya da olsaydı, şu an gittiğiniz kariyer yolunu onlara tavsiye eder miydiniz? Veya onlara kariyerleri ile ilgili ne tavsiye ederdiniz?
 • Eğer evliyseniz ve eşiniz sizden daha çok kazanmıyorsa, sizin daha çok kazanmanız için ne yapmanız gerekirdi?
 • Çocuklarınız olmasaydı, şu an hangi kariyer yolunu izliyor olurdunuz?
 • Üniversite yıllarında kendinizi hayal ettiğinizde, şu anki iş yaşamınızı mı hayal ediyordunuz? Farklı olan neler? Hayalinizdeki halinizi yaşamak için ne yapmanız gerekiyor?

Bugüne kadar yaptığınız tüm işlere baktığınızda, onları aşağıdaki tabloda nereye yerleştirirdiniz?

 

Merve Can, Psikolog, Kariyer Koçu

İş Alanlarında Kendinizi Değerlendirin

İŞ ALANLARI

İşletme ve Strateji

Pazarlama ve İletişim

Satış

Proje ve Ürün Yönetimi

Sosyal Medya

Editoryal

Mühendislik

Operasyon

Deneyimler

Koçluğun benim için faydaları

Koçluk danışanı

Her durum için “ benim ihtiyacım ne? Aradaki boşluğu doldurmak için ne yapmam lazım?” soruları ile yol haritası oluşturma, ihtiyaçları belirleme gibi avantajlar sağlayan soru sistematiğini hayatıma entegre edebilme şansı buldum.

Devamı

İş görüşmelerinde kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

Bir İK Müdürü

İs görüşmelerinde deneyimlerinden bağımsız birçok aday halen kendilerini doğru sözcüklerle ifade etme güçlüğü çekiyor.

Devamı

Profesyonel gelişimi atlamayın, iş yoğunluğu bahane..

17 Yıllık Planlamacı

Diğer arkadaşlara tavsiyelerim kısaca şunlar olabilir.

Devamı

Hazır Giyim Perakende Sektörü

Ürün Yöneticisi

Türkiye’de hazır giyim perakende sektöründe yer alan yüzlerce oyuncu var. O yüzden iki haneli pazar payına sahip olan kimse de yok.

Devamı

Management Trainee Deneyimi

Eski Bankacı

Üniversiteden mezun olmak üzereyken, çevremde de popüler olan şirketlere iş başvurularını yağdırmaya başlamıştım. E ne de olsa bu şirketler prestijliydi ve mümkünse bu şirketlerden birine kapağı atmak lazımdı. Ne istediğimi tam kestiremiyordum ama bu şirketlerde hangi pozisyon için görüşmeye çağırsalar “fena değilmiş, güzel görünüyor” diyordum kendi kendime. Çevremdekiler de benden pek farklı değildi tabi. Bankacılık […]

Devamı

Girişimcilik kararı!

Taze Girişimci, Eski Kurumsalcı

Kurumsal hayattan ayrılıp kendi işini kuran arkadaşlarım oldu. Kurumsal hayat canımı sıkmaya başlayınca ilk yaptığım bu arkadaşlarımı arayıp görüşmek oldu. Nasıl karar verdiklerini sordum.

Devamı

Koçluk İşe Yarıyor!

Lady Satış Müdürü

Koçluk programına katılan bazı arkadaşlarımdaki davranış değişimlerini gözlemleme şansım oldu. Normalde hatalı ya da yanlış olduğunu çok zor kabul eden bir karakterdeki arkadaşımın bire bir benimle yaşadığı bir olayda başkalarının da olduğu bir ortamda hatasını kabul ederek özür dilemesi programın ne kadar etkili olduğunu görmeme yardımcı oldu.

Devamı

Bir ekonomi / iktisat mezunu ne yapar?

10 yıl iş deneyimine sahip iktisat mezunu

Türkiye’de mezun olduğu branş dışında işlerde çalışanlar çoğunluktur sanırım. Ama yine de öncelikle mezun olduğunuz bölümdeki iş alanlarının ne olduğunu değerlendirmek istersiniz doğal olarak. İktisat bölümünden mezun olduğunuzda kabaca iki alana yönelebilirsiniz; Finans veya Pazarlama / Satış. Finans deyince öncelikle bankacılık, yatırım bankacılığı, denetim şirketleri (audit), danışmanlık, borsa, finansal raporlama gibi alanlar sayılabilir. Bunların her […]

Devamı

Çevrenizdeki Toksik İletişimi Filtreleyin

SMMM

12 yıldan beri çalışıyorum ve ilk iş deneyimim. Bunun için olsa gerek şirketimi çok seviyor ve çok bağlıydım. Bir noktadan sonra çalıştığım şirketin profesyonel bir değişim dönemine girmesi, herkesin bu durumdan rahatsız olmasından dolayı yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Devamı

Mülakata girmeden önce yapmam gereken en son şey?

Bir İK müdürü

Ceketimin düğmesini kapatmak? Tabii ki hayır. Ceketin düğmesinin kapatılıp soğuk terler dökülen donemler artık geride kaldı. Tabii bağrı açık bir gömlek ve kot pantolon ile de görüşmeye gitmiyoruz halen.

Devamı

Bir Satış Yöneticisinin Stres Yönetimi

Bir Koçluk Danışanı

Koçluk almadan önce stres ile başa çıkmada çok zorlanırdım. Stres anında insiyatif kullanmak neredeyse benim için imkansızdı.

Devamı

Çalıştığınız Yerden Memnun Bile Olsanız İş Görüşmesi Yapmaya Devam Edin

Tanzimci

Uzun bir süre aynı kurumda çalıştım ve çalıştığım süre içerisinde başka hiçbir şirket ile iş görüşmesi yapmadım. Birgün sevdiğim eski bir yöneticim aynı şirket içerisinde başına geçtiği yeni departmanı için kendisi ile çalışacak birini aramaktaydı.

Devamı

Şirketten Beklentilerinizden Önce Siz Bazı Soruları Kendinize Sorun

Hızlı Tüketim Malları, İhracat Yöneticisi

Aslında biz çalışanların ihtiyaç duyduğu kaynaklar dışarıda değil. Bunları hep çalıştığımız işyerlerinin bize sağlamasını bekliyoruz değil mi? Hayır… Çalıştığınız şirketin yapması gereken olmazsa olmazları var: Size fiziksel ve maddi olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz uygun bir çalışma ortamı sağlaması, fikirlerinizi söyleyebileceğiniz güvenilir bir platform yaratması, hakkaniyetli olması, size güvenmesi, sizin değerli hissetmenizi sağlaması gibi…

Devamı

“İyi, Mükemmelin Düşmanıdır”

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

“Yeterli olmanın lanetini yaşayan ve bir Kirpi Konseptine sahip olmayanlar, yaptıkları işte mükemmelliği yakalayamazlar.” Bu cümle, Jim Collins’den alıntıdır. Peki, mükemmelliği yakalamak bu kadar önemli mi?

Devamı

İş Arayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İş aramak özellikle ekonominin değişim geçirdiği zamanlarda tatsız bir etkinlik olabilir. Ancak çoğu zaman kişinin kendini gerçekleştirmesi deneyimi olarak gördüğümüzde ve kendine daha uygun bir kültürde çalışma fırsatı olarak değerlendirdiğimizde çok da keyifli bir geçiş dönemi olabilir. Önemli olan kişinin, her şeyden önce ne istediğini bilmesi ve şirketleri olduğu kadar pozisyonları da sağlıklı bir şekilde […]

Devamı

Finans Alanında Staj Deneyimi

Kemal Uncu

Üniversitenin sonları geldiğinde sadece eğitimle dolu boş bir CV’yi, nasıl daha etkili hale getirmek için çoğu insan gibi staj yapma telaşına düşmüştüm.

Devamı

Kurumsal şirketten kendi şirketine

Bir Özgür Ruh

Yıllarca kurumsal şirketlerde çalıştıktan sonra, herkesin zaman zaman aklından geçirdiği kendi işini kurma hayalinin peşine düştüm. Hata mı yoksa doğru hamle mi bunu zaman gösterecek. Ancak şu kriterler bu kararı alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Devamı

Kendinizi pazarlamak ayrı bir özellik!

Bireysel Pazarlama Uzmanı

İşinizi mükemmel yapıyor olabilirsiniz, çok başarılı da olabilirsiniz, yöneticileriniz tarafından çok da seviliyor olabilirsiniz, şirketinizin tüm işleyişlerine, hedeflerine ve projelerine hakim de olabilirsiniz ve hatta geçmişinizde binlerce ürünü pazarlamış da olabilirsiniz ama unutmayın ki hepsi sizi bir yere kadar getiriyor;

Devamı

Beslenme ve Diyetetik

Dyt. Seçil Ünal Eşingen

Beslenme ve Diyetetik alanından mezun olalı 5 yıl geçti! Bizim meslek grubunda birbirinden çeşitli çok fazla çalışma alanı var; yani aslında işimiz sadece diyet yazmak ve zayıflatmak kadar tek düze değil..

Devamı

Öncelikle yaptığınız işe saygı

40 yıllık memur

1974 yılının Aralık ayında başladığım memuriyet hayatım tam 40 yıldır devam ediyor.
Bu süre zarfında önce üniversite eğitimimi ve nihayet bu yıl da yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Ne demişler, öğrenmenin yaşı yok.

Devamı

Yaptığım işte iyiyim!

İki kız babası

Yönetici Koçluğu aldığım dönem boyunca fark ettiğim ve kendime zirve deneyimi yaşatan olay kendimi ne kadar hafif gördüğümü fark etmemdir diye düşünüyorum. Bunun başlıca sebebi ise mütevazı olan kişiliğimden.

Devamı

Dört Buçuk Yıl İş Aramanın Ardından

Adya / Operasyon Müdürü

Dile kolay tam 4,5 yıl. Kendime güvenle başlayan, umutla devam eden, endişeye yerini bırakan, inişler ve çıkışlarla dolu tam 4,5 yıl. İkinci seneden sonra görüşmeye gittiğim İK uzmanından “Bu saatten sonra iş bulmanız çok zor” lafını işittikten sonra bir yarım iyice panikledi, diğer yanım ise sinirlendi

Devamı

İş hayatında “politik olmak” mı kazandırır?

Satış Müdürü, Bilişim Teknolojileri

Şirketinizde çok da hak etmediğini düşündüğünüz kişilerin yükselişini bir de bu gözle değerlendirin.

Devamı

İnsiyatif verebilmek

Deniz Ali

19-20 li yaşlarda yüzme öğretmenliği yaparken, ben olmadığım zamanlarda havuza girmeyen çocuklar olduğunu görmüştüm. Bu durum o zamanlar insanın içinde hoş duygular vermekteydi.

Devamı

Bir antropoloji mezunu bugün ne yapıyor?

Remin İriparlak

Herkese merhaba, 4 yıllık iş deneyimlerimle ilgili olarak sizlerle paylaşımda bulunmadan hemen önce, eğitimim hakkında ufak bir özet geçmek isterim

Devamı

Staj Deneyimi

Eski Bankacı

Staj deneyiminin firmadan firmaya, aynı firma içinde bir bölümden diğerine, hatta o bölümde kiminle çalıştığınıza bağlı olarak binlerce farklı türü olabiliyor.

Devamı

Bir Üretim Müdürü ne yapar?

Bir Üretim Müdürü

Günümüz trendy mesleklerden biri değildir üretim ama her zaman fırsatlar içeren aksiyonu bol, çıktısı net ve fazlasıyla ölçülebilir bir alandır. Doğrularınızın ve yanlışlarınızın görülmemesi karşınızdakinin kör olup olmamasıyla alakalıdır, sizinle değil

Devamı

“Honne to tatamae”

Honne to tatamae

“Honne to tatamae” nedir bilir misiniz? Bir de kurumsal firmada kuşak çatışmaları ile boğuşan ve işveren markası olmak hedefinde bir şirkette işe başladığınızı düşünün

Devamı

Güçlü özelliklerimin nasıl farkına varabilirim?

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

Altının oluşma hikayesini biliyor musunuz? Bir belgeselde izlemiştim. Dünyanın oluşumu esnasında, güneş patlamalarında güneşten kopan parçalar dünyaya ve dünya döndükçe merkezine doğru çekilerek altını oluşturuyorlar.

Devamı

Ben Satış Yapamam!

Satış Uzmanı (Telekom Sektörü)

Üniversitede Ekonomi okudum, okurken pazarlama dersleri aldım. Daha çok analiz, planlama, strateji gibi şeyleri rahat yapabileceğimi düşünüyordum.

Devamı

Kariyerinizi Keşfedin

Merve Can / Psikolog, Kariyer Koçu

Kariyeriniz, size yalnızca para kazandıran işinizin zamanla evrileceği hali değildir. Her ne kadar genel geçer inanış bu şekilde de olsa aslında kariyeriniz ve daha da ötesi görev aşkınız, sahip olduğunuz doğal beceri veya yeteneklerin size yaptırdığı yolculuk olmalıdır.

Devamı

Hakkımızda

İşte Yaşam. İşverenler, çalışanlar, kariyer tavsiyeleri ve iş ilanları. Hepsi bir arada.

Hakkımızda »

Kullanım Şartları »

Gizlilik Sözleşmesi »

Bize Ulaşın

Sayfamızda firmanızın yer almasını istiyorsanız bize ulaşın

 

 

İletişim »

Destek

İşteYaşam ile ilgili destek ve önerileriniz için bize ulaşın

 

 

Destek »

Kariyer

Kariyer tavsiyeleri ve deneyim paylaşımları burada

 

 

Kariyer »